View Single Post
Old 08-20-2008, 01:46 PM   #11
Shada
Senior Member
 
Shada's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,228
For those Dollar Store purchases you really need to know your prices. Check out how much per ounce. Then check that price against the other stores. Many times it is cheaper at the other stores. The Dollar Store usually sells smaller bottles of stuff. Looks like a good deal, but when checked out, its really not. Of course this method is used with name brand products found everywhere.

I use Kroger brand tall kitchen trash bags. Those got a high rating with Consumer Reports. They are cheaper, plus I only buy when on sale, or packages that give 20percent more at one price. They are very strong.. never have had a problem. Then I changed my trash service for bags only. I buy my bags for $1.50 a bag. Large bags! I now only put out one bag every 3 weeks or so.. I can put a lot into one of those bags! On top of that I pay $5.00 per month for trash service. I recycle everything I can. Every little bit helps.

Check out the prices!!!! We assume larger amounts are cheaper.. not so many times.

TP paper.. buy double rolls only. Paper towels.. those are better deal buying large packs instead of single packs.
I know people that buy all their paper products at Sams. They assume they are a better deal. Not so.
Again.. check your prices! Write prices down and keep with you so you can compare.
Shada is offline   Reply With Quote